Historia bluesa

Dzieje popularnego gatunku muzycznego, jakim jest blues okazują się niesamowicie zawiłe. Uznaje się według źródeł, że jedną z głównych kategorii bluesa był popularny blues wiejski. Jest to country blues, jaki narodził się wyjątkowo wcześnie, a mianowicie już w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Był to popularny rodzaj muzyczny typowy zwłaszcza dla południowych obszarów Stanów Zjednoczonych. Warto wiedzieć, że w takich odmianach bluesa przez długi czasu lubowali się mieszkańcy następujących stanów – Georgia, Alabama, Luizjana, Missisipi. Ponadto blues okazał się często stosowanym elementem folkloru miejskiego.
Wtedy zaczęła się powoli krystalizować nowa wersja tego bluesa, o jakiem zaczęto z czasem mówić urban blues. Jest to forma wokalno-instrumentalna. Niektóre partie były początkowo fortepianowe, a później przerzucono się na fragmenty orkiestrowe. Dodatkowo pojawił się ten trend muzyczny w murzyńskich gettach, a to miało już miejsce w pierwszej połowie dwudziestego wieku.
Generalnie muzyka ta narodziła się w dużych miastach amerykańskich. Wtedy muzyka blues nieco różniła się pod względem swego charakteru od tej, jaka jest typowo nam znana. Mowa o bluesie żywiołowym, bardzo energicznym, który jest spontaniczny i dynamiczny. Jest w szybkim tempie oraz często uznaje się ją za rhythm. Warto wspomnieć także o tym, że na bazie bluesa w tym właśnie wydaniu zaczęto wraz z biegiem czasu, mniej więcej paręnaście lat później, tworzyć przemysł rozrywkowy. W ten sposób w świecie ludzi białych rasą pojawił się rock and roll, jaki zdobywał od razu rzesze fanów i robił prawdziwą furorę na rynku muzycznym.
Dziś mało kto wie, że podwaliną tego rewolucyjnego odłamu muzycznego stał się właśnie opisywany w niniejszych fragmentach blues. Musimy wiedzieć, że kluczowe dla rozwoju bluesa w dzisiejszym wydaniu okazują się lata czterdzieste ubiegłego wieku. Wtedy blues zaczął się pojawiać wśród muzyki jazz. Był bardzo ważnym jej elementem. Niektóre źródła historii muzyki wskazują na fakt, iż blues był popularny w okresie niewolnictwa, kiedy to dominowali zwłaszcza Afroamerykanie jako niewolnicy. To oni zapoczątkowali zarówno sam gatunek, jak i jego przygnębiający i ponury klimat, jakim się wyróżnia. Wtedy pojawiać się masowo zaczęły popularne work songs mające być przejawem i wyrazem przemyśleń tejże ludności.
Jeszcze inne fakty pokazują powiązanie bluesa z piosenkami gospel. Jest też wiele wpływów ludowych, w końcu blues opracowali w swym gatunku proste ludy afroamerykańskie, niewolnicy, zwyczajni mieszkańcy wsi. W latach trzydziestych wykrystalizował się natomiast blues określany jako urban blues. Jego cechą było zespolenie bluesa z Delty z tym, co modnie określać zaczęto jako rozwiązania techniki single note.
Jednym z najbardziej znanych muzyków bluesowych okazuje się być genialny w swym artyzmie T-Bone Walker, który zasłynął od razu spektakularnie, zyskując rzeszę fanów z całego świata. Jego pokazanie się szerokiej publiczności datowane jest na pierwszą połowę lat czterdziestych minionego wieku. On zasłynął jako wirtuoz gitary elektrycznej w dziedzinie bluesowych brzmień. Stworzył swą własną, odrębną technikę i rewolucyjny wręcz styl grania. Dziś natomiast blues nie jest puszczany zbyt chętnie w radio, chyba że kultowe kawałki polskiego zespołu Dżem, które od lat biją rekordy popularności. Niemniej jednak ten styl muzyczny jest ogólnie rzecz biorąc dość popularny na świecie. Sięga we współczesnych swych wersjach nawet do nowych brzmień hip-hopowych i ciągle się rozwija, nie pozostając w miejscu.