Blues

Blues to słowo, które etymologicznie oznacza dokładnie smutek oraz rozpacz. Jest to styl muzyczny, gatunek który stanowi bardzo specyficzny model śpiewania i grania opierający się przede wszystkim na postawieniu na stworzenie właściwego klimatu – nieco ponurego, przygnębiającego, ale z jakimś przesłaniem. Najczęściej muzyka tego rodzaju tyczy się przede wszystkim aspektu miłości, rozczarowań w życiu, klęsk i podnoszenia się po nich, jak także sensu i przemijalności ludzkiej egzystencji. Gatunek ten może na chwilę obecną nie jest w naszym kraju zbytnio popularny, lecz zupełnie inaczej jest w społeczności afroamerykańskiej, a zwłaszcza tej ludności, która zamieszkuje na obszarze południowym Stanów Zjednoczonych.
Mówi się wówczas o głębokim południu czyli dosłownie tłumacząc z języka angielskiego o Deep South. Jeżeli chodzi o samą specyfikę tematyki bluesowej, to chodzi o to, aby nie była ona bezwartościowa, ale skupiała się w swym przesłaniu nie tylko i wyłącznie na kreowanej melodii co zwłaszcza na tekście. W nim tkwi zawsze jakiś specyficzny morał a cały wydźwięk piosenek bluesowych ma z założenia być realnym. Jest to często wątek zawiłych czy przynoszących rozczarowanie i zmienność uczuć relacji damsko-męskich. W tekstach tych o samotności, zazdrości, wierności. Mówi się o wątkach wolności, pracy a także podróżach. Często jest występuje tam także krytyczny akcent. W afroamerykańskich odmianach pełno o nierównościach rasowych oraz kwestiach politycznych. W każdym brzmieniu bluesowym konieczne jest wykorzystanie harmonijki ustnej, niekiedy dętych instrumentów muzycznych a także fortepianu bądź pianina.
Do tego obowiązkowym elementem musi być gitara. Jeszcze jakiś czas temu w melodiach tej kategorii występowały drumle, dzwonki a nawet instrumenty perkusyjne.